Kod Dostu

Kod Dostu

Php de Anagram Şifreleme

 • Hüseyin KÜÇÜK
 • - 18 Aralık 2011
 • Son zamanlarda kritografiye ilgi duymaya başladım. Okul, staj, iş, toplum gönüllüleri derken yazılımsal anlamda ilgi duyduğum farklı alanlar konusunda çalışma yapmak konusunda pek zamanım kalmasa da arada sırada zamanım oluyor :) Dünde böyle bir zaman ayırdım kendime ve edebiyatta bir sözcüğün harflerinin farklı dizilmesi ile yeni bir sözcük elde etme olarak bilinen anagram tekniğini kullanarak bir şifreleme scripti yazdım. Anagram tekniği hakkında bilgi almak için tıklayın.


  Script'in çalışan durumu sol taraftaki gibidir.

  Anagram ile bir metnin şifrelenmesi çok karmaşık olmayan bir algoritma ile sağlanabiliyor. PHP nin karakter işlemler için sağladığı fonksiyonları doğru yerlerde kullanarak, çok uzun olmayan bir kodlama ile şifreye ulaşabilirsiniz :)

  Ben scripti yaparken daha dinamik bir sistem olması düşüncesi ile Php'nin yanında Javascript(ajax) kullandım. Tek sayfa üzerinden işlemimizi halledebiliyoruz.

  Şifreleme işlemini yapan sifrele.php


  NOT: Script i indirdiğiniz taktirde kodların açıklamalarını dosyanın içerisinde bulacağınız için tekrardan buradan açıklamak istemiyorum.

  Yararlı olması dileklerimle, kolay gelsin :)


  0 Yorum:

  Yorum Gönder

   
  Copyright (c) 2012 Hüseyin KÜÇÜK
  Php Yazılım Uzmanı, Öğretim Teknoloğu, Toplum Gönüllüsü