Kod Dostu

Kod Dostu

PHP de BiSection Method ile Bir Fonksiyonun Kökünü Bulma

 • Hüseyin KÜÇÜK
 • - 18 Aralık 2011
 • Matematikte bir fonksiyonun köklerini bulmaya yarayan bisection method, verilen değer aralıklarından başlayarak sürekli olarak bu iki değer arasından yeni bir değer oluşturup bu değerin fonksiyonu sıfıra ne kadar yaklaştırdığına bakarak, fonksiyonun kökünü bulamaya yarayan yöntemdir. Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

  Karabük Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nde okuyan can dostum Mustafa UYSAL 'ın algoritma dersi kapsamında, bisection method kullanılarak bir fonksiyonun kökünü hesaplayan programı C programlama dilinde geliştirmesi gerekiyordu. Bu yüzden bende yardımım dokunabilmesi için bisection method ile ilgili araştırma yapıp bir algoritma çıkartmak için kolları sıvadım. Araştırmalarım sonucunda algoritmamı hazırladım ve ardından  daha somut bir şeyler görebilmek için PHP kullanarak fonksiyonun köklerini hesaplayan bir script ortaya çıkardım.


  Sol tarafta script'in index sayfası gözükmektedir.

  Bu script'in kaynak kodları içerisinde her adım da yapılan işlemlerin açıklamalarını bulabileceğiniz için tekrardan buradan anlatma gereği duymuyorum. 
  Bu yazıda sadece benim PHP kullanarak oluşturduğum scriptin kaynak kodlarını sizlerle paylaşacağım. C dilinde yazdığımız program ile ilgili paylaşımları Mustafa UYSAL proje teslimi ve değerlendirmelerin ardından kendi sitesinden yapacaktır.
  Yararlı olması dileklerimle, kolay gelsin.  2 Yorum:

  eren dedi ki...

  c dilinde yazılanını mustafa uysalın sitesinde bulamadık bizahmet siz yayınlar mısınız. gerçekten çok acil.

  Hüseyin KÜÇÜK dedi ki...

  Maalesef yayınlayamam. Arkadaşımın yayınlayıp yayınlamama kararına da karışamam.

  Ek bilgi yayınlamak istesem de c proje dosyaları bende mevcut değil. Mustafa'nın bloğunu takip etmenizi öneririm.

  Teşekkürler.

  Yorum Gönder

   
  Copyright (c) 2012 Hüseyin KÜÇÜK
  Php Yazılım Uzmanı, Öğretim Teknoloğu, Toplum Gönüllüsü